Zakres obowiązków firmy utrzymującej porządek na nieruchomości

Utrzymanie terenów wewnętrznych bywa kosztowne. Warto wynająć firmę zewnętrzną, które profesjonalnie zadba o zieleń i tereny utwardzone, także zimą, w ramach jednej umowy. Pozwala to uniknąć również odpowiedzialności cywilno-prawnej. Trzeba jednak mądrze wybierać wykonawców do tego zadania.

Sprzątanie klatek schodowych – wąski wycinek działalności

Każdy większy budynek, posiadający własny teren zewnętrzny, musi posiadać także opłaconych pracowników serwisu, który zadbają o utrzymanie tego terenu zewnętrznego w należytym porządku. Niektóre z firm specjalizują się w wąskim zakresie wykonywanych obowiązków i inwestują w sprzęt oraz personel np. wyłącznie do odśnieżania terenów zewnętrznych lub utrzymania zieleni i prac ogrodowych. To czyni je mocno sezonowymi, co oczywiście nie musi być problemem z punktu widzenia samego użytkownika, czyli np. mieszkańca dużego osiedla. Z punktu widzenia zarządcy takich budynków oznacza to jednak konieczność przewidzenia osobnej umowy i osobnego wynagrodzenia dla każdego z podwykonawców.

Sprzątanie klatek schodowych – jak ułatwić sobie kontrolę nad firmami sprzątającymi

Kierowanie się z potrzebami ogrodniczymi, zimową konserwacją czy utrzymaniem porządku na klatkach schodowych do różnych firm wydłuża proces realizacji każdego z zadań i utrudnia szybkie podejmowanie decyzji oraz działań. Warto więc poszukać takiej firmy, które weźmie na siebie wszystkie powyższe obowiązki i przejmie pełen zakres obowiązków: zarówno sprzątanie klatek schodowych, prace przy zieleni, utrzymanie terenów utwardzonych jak i podstawowe naprawy, regulacje, wymianę oświetlenia czy dostarczenie korespondencji do mieszkańców. Oczywiście podpisując umowę na wykonywanie usług porządkowych konieczne jest zadbanie o takie detale jak przyjęcie konkretnego harmonogramu sprzątania z uwzględnieniem poszczególnych pozycji jak mycie i zamiatanie schodów, czyszczenie balustrad i poręczy czy mycie szyb i luster. Warto także zobowiązać podwykonawcę do zawarcia odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – na wypadek jakiegokolwiek niedopatrzenia obowiązków czy wypadku. W ten sposób właściciel nieruchomości lub jej zarządca może być spokojny jeśli chodzi o rzetelność wykonywanych usług, a także ewentualną odpowiedzialność prawną.