Jaki taras sprawdzi się w polskich warunkach?

Piękny taras to przedłużenie ogrodu i wspaniałe miejsce do rodzinnego wypoczynku. Jeśli odpowiednio go zaplanujemy, zyskujemy przestrzeń, gdzie można posadzić rośliny, wstawić meble ogrodowe, czy huśtawkę. Tarasy wykańczane są dziś różnymi materiałami. Można zdecydować się na piękne i dość drogie drewno egzotyczne, tradycyjny gres lub płytki ceramiczne lub kostkę brukową. Który z tych materiałów najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach? o Czym warto pamiętać projektując swój przydomowy taras? Podpowiadamy.

Kostka brukowa i fuga libet

Sporą popularność zyskują dziś tarasy wykończone właśnie kostką brukową. Jest to drogi materiał, trzeba się liczyć również ze sporymi kosztami jej układania. Warto jednak pamiętać, że kostka brukowa to materiał wyjątkowo trwały i odporny na działanie trudnych warunków pogodowych. Kostka sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Bardzo łatwo się ją czyści i nie wymaga żadnej konserwacji. Jeśli łączy ją fuga libet, wówczas kostka prezentuje się pięknie i elegancko. Wiele osób wybiera ozdobną kostkę w różnych kolorach i decyduje się na piękne wzory. Eksperci zdecydowanie bardziej polecają ułożenie kostki brukowej na tarasie, niż zwykłych płytek lub gresu, ponieważ zachowa ona swoją trwałość na dłużej. Nawet jeśli któryś z elementów zostanie uszkodzony, znacznie łatwiej jest go wymienić.

Taras wyłożony egzotycznym drewnem

Drewniany taras jest marzeniem wielu osób. W polskich warunkach trzeba jednak zdecydować się na bardzo drogie drewno egzotyczne, ponieważ tylko takie gatunki są odporne na działanie szkodliwych warunków pogodowych, jak deszcz, czy śnieg. Drewniany taras wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia i impregnacji, o której trzeba pamiętać. Na pewno wygląda pięknie i bardzo elegancko, ale wiele osób rezygnuje z tej opcji, aby nie musieć pamiętać o corocznych zabiegach pielęgnacyjnych. Kiedy wybierzemy już odpowiedni materiał wykończeniowy na taras, nie możemy zapomnieć o tym, aby dobrze zaprojektować przestrzeń. Ważne, aby został podzielony na różne strefy, ponieważ wtedy jest najbardziej funkcjonalny i z przyjemnością się z niego korzysta.