Jaki jest jeden z największych problemów XXI wieku?

Choć w Polsce nie jest to jeszcze aż tak widoczne, to jednak zaczyna już zbierać swoje żniwa. Zaburzenia odżywiania z roku na rok stają się coraz większym problemem tak samo u osób młodych, jak i starszych. Ogromna presja co do wyglądu swojego ciała coraz częściej powoduje, że ludzie źle się czują z tym, jak wyglądają i popadają w skrajności, które niszczą ich zdrowie.

Czym są zaburzenia odżywiania i po czym możemy poznać, że ktoś ma z nimi problem?

Musimy pamiętać, że sam fakt bardzo ścisłej diety, jaką narzuca sobie osoba, nie jest oznaką tego, że ktoś zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Dopóki osoba, która prowadzi dietę, nie czuje problemu z jedzeniem, tylko trzyma się wcześniej ustalonego grafiku żywieniowego, to nie ma żadnego problemu. Warto jest jednak pamiętać, żeby konstruując jakąś dietę, upewnić się, że jest ona bogata we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia związane z odżywianiem charakteryzują się tym, że przejawiają się, jako zaburzenia łaknienia, które są uwarunkowane na podłożu psychicznym. Bardzo często wraz z tym że dana osoba nie je, zaburzenia odżywiania przejawiają się wraz z depresją i innymi zaburzeniami, które destrukcyjnie wpływają człowieka. Osoba, która ma problem z zaburzeniami odżywiania będzie miała większe skłonności do używek wszelkiego rodzaju. Bardzo często jest też tak, że przez fakt niespożywania odpowiedniej ilości posiłków, osoba zaczyna mieć problemy z rozregulowanym układem hormonalnym, przez co jest dużo mniej aktywna, przez co mniej się udziela. Szybko zaczniemy także zauważać to, że ktoś, tracąc na wadze, zacznie mieć widoczne kości twarzy, co może być właśnie oznaką tego, że ktoś zmaga się tego typu problemami.

W jaki sposób pomóc osobie z problemem odżywiania?

Po pierwsze pamiętajmy, że osoby takie potrzebują wsparcia i kogoś, kto pomoże im wyjść z tego stanu. Jednak nie możemy zapominać, że pomoc psychologa jest tutaj niezbędna, ponieważ tylko z jego pomocą osoba będzie mogła skutecznie przepracować powody, przez które taki problem się w ogóle pojawił.