Ręczniki dla dzieci, a podrażnienia skórne

Wybranie odpowiedniego ręcznika dla dzieci jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Zakup tego typu akcesoriów, jak ręcznik bawełniany bez zastanowienia może spowodować, że po każdorazowym użyciu będzie dochodziło do irytujących dziecko podrażnień skóry lub nawet poważnych reakcji alergicznych. Na rynku jest wielu producentów, którzy nie dbają o to, by ręczniki były wykonane z wysokiej klasy surowców, co prowadzi do takiej sytuacji.

 

Ręcznik bawełniany – czy to optymalne rozwiązanie?

Kupując ręcznik, zawsze należy zwrócić uwagę na to, z czego został uszyty. Takie informacje powinny znajdować się na metce przyszytej do krawędzi ręcznika. Niektóre z nich nie posiadają metek, ale nawet wtedy renomowani producenci umieszczają na opakowaniu skład procentowy tkaniny lub dzianiny, z której uszyto produkt. Warto szukać takich ręczników, które w 100% wykonano z bawełny lub bawełna jest największym procentowo surowcem. Najlepiej, gdyby to była wysokiej klasy bawełna ze sprawdzone źródła, co są w stanie zapewnić tylko renomowani producenci. W przeciwnym razie ręcznik będzie się o wiele szybciej niszczył, co jeszcze nie jest tak dużym problemem. O wiele gorsze jest to, że jeśli tkanina będzie zawierała dużą ilość domieszek sztucznych i syntetycznych dodatków, może nawet uczulać lub powodować podrażnienia. Tkaniny bawełniane są neutralne dla skóry i nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Ponadto ich faktura jest taka, że są dość delikatne i nie powodują podrażnień. Dla skóry dziecka jest to więc optymalne rozwiązanie.

 

Czy trzeba zmieniać ręczniki, jeśli dochodzi do podrażnień?

Jeśli regularnie dochodzi do podrażnień, które pojawiają się po użyciu ręcznika, prawdopodobnie nieodzowne jest wymienienie go na inny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie ręczniki wykonane zostały z twardych syntetycznych tkanin, które nie nadają się do wycierania delikatnej skóry dziecka. Wymiana ręczników na bawełniane często spowoduje, że problem z pojawiającymi się podrażnieniami ustąpi. Niestety bez wymiany ręczników, nawet stosowanie specjalnych oliwek do skóry nie będzie w stanie pomóc.