Jakie narzędzia są niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym?

Chyba każdy był przynajmniej raz w ciągu swojego życia w gabinecie dentystycznym. Dla wielu osób wizyta ta jest źródłem wielkiego stresu. Wywołuje go nie tylko strach przed bólem, ale sam widok narzędzi zgromadzonych na stoliku.

Jakie narzędzia dentysta wykorzystuje podczas leczenia?

Każdy dentysta w swojej codziennej pracy wykorzystuje szereg różnorodnych narzędzi. Na ogół to, po jakie sięga uzależnione jest od rodzaju wykonywanego zabiegu. Jest jednak jedno narzędzie niezbędne przy praktycznie każdym z nich. To lusterko stomatologiczne. Zwierciadło jest zakrzywione, a długa rączka umożliwia sprawdzenie stanu zębów znajdujących się na samym końcu łuku szczękowego. Co więcej, lusterko umożliwia dentyście skierowanie światła w dowolne miejsce jamy ustnej. Długi uchwyt lusterka może zostać wykorzystany do odsunięcia tkanek miękkich, co ułatwia precyzyjne postawienie diagnozy.

Jakie dodatkowe narzędzia stomatologiczne są niezbędne?

Do bardzo prostych, ale niezbędnych narzędzi dentystycznych zalicza się także pęsety. To narzędzie wykorzystywane jest do przenoszenia wacików, tamponów i ligniny. Przy pomocy pęsety stomatolog umieszcza je w jamie ustnej pacjenta, a następnie je wyjmuje. Pęsetą chwytane i przenoszone są także igły używane chociażby do podania znieczulenie. Podczas diagnozowania pacjentów stomatolog używa zgłębnika. Umożliwia on ocenę stanu powierzchni zęba i twardości zębiny. Zgłębnik służy także do sprawdzenia szczelności i wytrzymałości wypełnienia.

Kiedy stomatolog sięga po kleszcze?

Kleszcze dentystyczne to narzędzia stomatologiczne, które najczęściej używane są przez chirurga stomatologicznego. Chirurgia stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii. Zajmuje się ekstrakcją zębów, a kleszcze umożliwiają usunięcie korzenia zęba, który znajduje się w dziąśle i korony. Składają się z dzioba i dźwigni.

Wszystkie narzędzia używane na co dzień przez stomatologów są wykonywane ze stali nierdzewnej chirurgicznej. Dzięki temu nadają się do sterylizowania i mogą być wielokrotnie używane.