Do czego służą wkładki ortopedyczne?

Stopy utrzymują ciężar całego ciała i są odpowiedzialne za jego lokomocję. Tak poważna funkcja w ludzkim organizmie niesie jednak za sobą duże ryzyko powstania poważnych dolegliwości, zmian skórnych i deformacji. Aby zwiększyć komfort chodzenia oraz wspomóc funkcję ruchową stóp, warto sięgnąć po wkładki ortopedyczne, które znacząco je odciążą, prawidłowo rozłożą nacisk oraz zapobiegną niebezpiecznym i bolesnym schorzeniom. Cieszą się one ogromną popularnością i sympatią osób, cierpiących na cukrzycę, otyłość czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych zależy przede wszystkim od wady stopy i stopnia zaawansowania schorzenia. Dostępne są takie ich rodzaje, które skorygują wysokość stopy, ustabilizują piętę oraz uniosą wewnętrzną lub zewnętrzną krawędź stopy.Będą one równie skuteczną pomocą w walce z płaskostopiem, dzięki odpowiedniemu ich wyprofilowaniu. Można je nosić z każdym typem obuwia, niezależnie czy dana osoba cierpi na płaskostopie poprzeczne, podłużne czy podłużno-poprzeczne. Wkładki odciążą także guza piętowego oraz uśmierzą ból, który towarzyszy ostrodze piętowej. Sprawdzą się też w przypadku kobiet, często chodzących w butach na wysokim obcasie oraz osób, cierpiących na cukrzycę.

Dla kogo?
Wkładki ortopedyczne mogą okazać się niezwykle pomocne w przypadku płaskostopia poprzecznego, podłużnego oraz podłużno-poprzecznego. Powinny po nie sięgnąć osoby, posiadające zespół wrażliwej stopy, koślawe lub sztywne paluchy oraz wydrążone bądź koślawe stopy. Sprawdzą się także w przypadku ostrogi piętowej, a nawet u kobiet, które codziennie wkładają buty na wysokim obcasie. Ortopedzi zalecają korzystanie z tego rodzaju wkładek także tym osobom, które cierpią na lordozę, kifozę piersiową oraz szpotawość kolan. Właściwy ich dobór będzie miał działanie korekcyjne u dzieci oraz łagodzące ból stawów i kręgosłupa. Sięgają po nie także cukrzycy i chorobliwie otyli.