Dlaczego warto jest impregnować kostkę brukową?

Dla wielu osób impregnacja kojarzy się głównie z drewnem. Nie jest to jednak prawda. Kostka brukowa również może, a nawet powinna być, impregnowana. Pozwala jej to dłużej zachować naturalny kolor, a także zapobiega uszkodzeniom.

Dlaczego kostka brukowa powinna być impregnowana?

Tak jak każdy inny materiał, kostka brukowa nie jest niezniszczalna. Jeśli regularnie będą na nią wpływać czynniki środowiskowe takie jak deszcz lub wiatr, zacznie się ona w końcu psuć. Nakładając na nią impregnat, zapobiegamy, chociażby dostawaniu się wilgoci do kostki. Dostawanie się wilgoci do kostki brukowej może spowodować, chociażby pęknięcia. Odpowiednie zaimpregnowanie pozwoli przedłużyć żywot kostki brukowej, a zarazem podtrzymać jej naturalny wygląd.

Poza tym, jeśli stosujemy odpowiednie impregnaty, to nie tylko wydłużamy długość życia naszej kostki, ale także odradzamy ją. Kostka brukowa, zwłaszcza w zimę potrafi być bardzo nieprzyjemna. Potrzeba ciągłego jej odśnieżania, a do tego lód, którego nie możemy się pozbyć. Odpowiednie impregnaty jednak spowodują, że lód nie będzie aż tak mocno przywarty do kostki, dzięki czemu łatwiej będzie go zdzierać.

Czy lepiej jest używać bezbarwnego, czy kolorowego impregnatu?

Nie ma tutaj zasady. Kolorowe impregnaty nie są w żadnym wypadku gorsze. Jedyne co się zmienia, to fakt, że nasza kostka będzie mogła zmienić kolor. Jest to jednak dobra decyzja w sytuacji, gdy kostka jest już w nie najlepszym stanie. Kolorowy impregnat może ja bardzo odmłodzić, co pozytywnie wpłynie na cały wygląd domu i ogrodu. Trzeba jednak uważać, żeby nie podjąć pochopnej decyzji. Jeśli nasza kostka brukowa zostanie zaimpregnowana i zmienimy jej kolor, to ciężko jest potem odwrócić ten proces. Dlatego zastanówmy się dwa razy, zanim podejmiemy decyzję.

Czasem jednak, zamiast zmieniać kolor, warto, jest po prostu wzmocnić ten, który już jest. Istnieją takie impregnaty, które spowodują, że kostka będzie wyglądać tak, jak w momencie jej zakupu. Trzeba jednak brać pod uwagę, że impregnować trzeba regularnie, nie jest to jednorazowy proces. Dlatego nie dziwmy się, gdy nasza zaimpregnowana kostka, po zimie straci swoje kolory.