Kroki układania kostki brukowej

Brukarstwo to układanie kostki brukowej w różne wzory np. w ogrodzie, przed domem lub siedzibą firmy, a także w miejscach użytku publicznego. Brukarstwo to popularny sposób na wyrównanie i ozdobienie wybranego przez siebie terenu.

Od czego zacząć układanie kostki?

Brukarstwo np. od Malbud jak każde prace budowlane trzeba wykonywać etapowo. Nim rozpoczniemy i zakupimy kostkę i inne potrzebne rzeczy musimy sporządzić projekt przestrzenny. Projekt zawierać powinien wielkość powierzchni do zagospodarowania, jak będziemy użytkować dany teren oraz jaki mamy grunt. Etap pierwszy to wyznaczenie górnego poziomu nawierzchni za pomocą kołków granicznych i linki, która jest granicą. Podczas tego etapu nadajemy ścieżka kształt i jeśli trzeba montujemy linie drenażowe. Brukarstwo ma określone wytyczne, a są nimi korytowanie o głębokości 20-50cm oraz spadki poprzeczne i podłużne mające 0,5-3cm na 1m. Spadki te umożliwiają spływ wodzie z ułożonej już kostki.

Czym jest podbudówka i jak ją zrobić?

Podbudówka jest warstwą nośną i tworzy się ją z kruszywa, żwiru lub żużlu. Jej grubość to około 20-40cm przy podjazdach i 10-20cm na ścieżkach pieszych. Warstwa wyrównująca, która jest pod kostką to posypka, która ma 3-5cm. Układając kostkę, należy uważać by nie naruszyć podsypki i zachować odstęp pomiędzy kostkami 2-3mm jeśli to chodnik i 3-4mm przy robieniu drogi. Wzory koliste tworzymy od środka do zewnątrz, a przyciętą kostkę umieszczamy w miejscu najmniej widocznym. Fugi między kostką zasypujemy pieskiem o ziarnach wielkości 0-2mm, który jest suchy i płukany.