Jaki jest najbardziej skuteczny sposób na usunięcie kurzajek?

Kurzajki są nieszkodliwymi, nienowotworowymi naroślami, które mogą pojawić się u każdego w każdym wieku i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Usuwanie kurzajek może Cię zainteresować, gdy jeden z wielu typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) wejdzie w kontakt ze skórą i spowoduje infekcję. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele skutecznych opcji leczenia usuwania kurzajek.

Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na usuwanie kurzajek?

Wirus HPV powoduje kurzajki, które są zwykle szorstkie i w kolorze skóry, ale mogą być również ciemnobrązowe lub szare, gładkie i płaskie. Najczęstszy rodzaj kurzajek występuje zwykle na palcach, wokół paznokci i na grzbietach dłoni. Kurzajki stóp często pojawiają się na podeszwach i mogą być bolesne.

Kurzajki płaskie są mniejsze i gładsze – często rosną w dużych grupach jednocześnie. Nitkowate – często atakują nos, powieki lub obszar twarzy i wyglądają jak długie nitki. Kurzajki są szczególnie częste w obszarach uszkodzonej skóry, ponieważ wirus może łatwo dostać się do jej górnej warstwy. Najlepszą ochroną przed kurzajkami jest regularne mycie rąk, utrzymywanie skóry zdrowej i nawilżonej, aby nie pękała i nie krwawiła.

Jak można usunąć kurzajki?

Leki dostępne bez recepty mogą skutecznie pomóc pozbyć się niektórych rodzajów kurzajek, ale nie wszystkich. W przypadku tych, które są zbyt uparte, aby można je było zlikwidować z zastosowaniem środków bez recepty, warto zgłosić się do specjalisty. Dermatolog może wykonać usuwanie kurzajek w swoim gabinecie.

Istnieje wiele skutecznych metod – w tym jedną z najpopularniejszych jest krioterapia. Krioterapia, zwana również kriochirurgią, to prosta, nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje ciekły azot do zamrażania i niszczenia kurzajek. Ciekły azot nakłada się na kurzajkę wacikiem, szybko zamrażając tkankę. Gdy tkanka powoli się rozmraża, kurzajka jest niszczona na poziomie komórkowym. Po zamrożeniu dotknięty obszar może tworzyć pęcherze i strupy przed wygojeniem w ciągu trzech do sześciu tygodni.