Czym jest bezsenność ?

Bezsenność, inaczej insomnia jest to dolegliwość, na którą cierpi rocznie nawet 60 % populacji. Może być objawem innej choroby lub odrębną jednostką chorobową. Na bezsenność może chorować każdy, jednak częściej dotyka kobiet i osób w starszym wieku. Jeżeli problemy ze snem trwają dłużej niż trzy tygodnie, bezsenność klasyfikuje się jako chorobę. Objaw bezsenności można próbować leczyć eliminując czynniki, które nam ten sen zakłócają. Jeśli to nie pomaga, z pomocą lekarza można bezsenność leczyć farmakologicznie lub poprzez terapię.

Jak objawia się choroba?

Bezsenność polega zaburzeniach rytmu snu. Osoby borykające się z tą chorobą mają problemy z zasypianiem lub skarżą się na jakość snów. Cierpią również na bóle głowy, w nocy, po zaśnięciu mają koszmary, sen jest lekki, przerywany lub nie ma go wcale. Doprowadza to do problemów z koncentracją. Osoby niewyspane są bardziej rozdrażnione i nerwowe. Zaburzenie snu może pojawić się z niezależnych od nas przyczyn. Duży wpływ na nasz sen ma tryb życia jaki prowadzimy oraz nasze nawyki. Jeżeli w naszym życiu jest mało aktywności fizycznych i dużo stresu, to problemy ze snem mogą zdarzać się coraz częściej. Dlatego ważne jest to, aby prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Bezsenność może być również tylko chwilowym objawem, jeżeli spożyjemy za dużo kofeiny lub gdy mamy za dużo stresu, np. w pracy. Na problemy ze snem może składać się wiele czynników: zbyt wysoka temperatura w pokoju, zbyt ostre światło lub hałas. Bezsenność może mieć także podłoże psychiczne lub być objawem innych chorób, np. niewydolności serca lub nadciśnienia tętniczego. Osoby cierpiące na depresję lub zaburzenia lękowe, mogą mieć również problemy z zasypianiem. Również osoby uzależnione od różnych używek mogą borykać się z bezsennością. Gdy problemy ze snem się zaczynają, warto zadbać o higienę i komfort snu. Jeśli naturalne sposoby nie pomagają, problemy ze snem trwają powyżej trzech tygodni, a sen nadal jest lekki, przerywany lub nie ma go wcale, należy udać się do lekarza.