Kiedy szukać psychiatry dla dziecka?

Dziecięca psychika jest bardzo krucha. Dziecko, którego emocje jeszcze nie dojrzały, o wiele trudniej radzi sobie w sytuacji śmierci kogoś bliskiego, pozostania samemu w szpitalu czy nagłych zmian, jak przeprowadzka na drugi koniec kraju. Czasem nie pomoże obecność rodziców ani rozmowa z psychologiem. Wówczas z pomocą może przyjść lekarz psychiatra.

Jakie objawy mogą nas zaniepokoić?

Jako rodzice lub wychowawcy (np. w przedszkolu) nieraz możemy zauważyć niepokojące objawy u dziecka. Są to chociażby:
– nagłe zmiany nastroju,
– zachowania agresywne, nadpobudliwość psychoruchowa,
– lęki, fobie,
– moczenie nocne, bóle somatyczne
– wycofanie z kontaktów, utrata zainteresowań,
– problemy z koncentracją, uwagą, brak kontaktu wzrokowego

Jeśli takie zachowania nie zanikają, warto zwrócić się o pomoc do psychiatry.

Co rozpoznaje lekarz psychiatra?

Wbrew pozorom, także małe dzieci mogą cierpieć na depresję lub nerwicę. Lekarz o specjalizacji psychiatrycznej rozpozna również, czy mamy do czynienia z autyzmem dziecięcym, chorobą aspergera, chorobą dwubiegunową, czy też dziecko wymaga terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Więcej informacji pod adresem psychiatra-sochaczew.pl

Dlaczego nie zwlekać z wizytą u psychiatry?

Mówi się potocznie, że czas leczy rany. Dobrze jest jednak mu pomóc. Obecnie, przy dużym tempie życia, wizyta u psychologa czy psychiatry nie jest odbierana jako coś wstydliwego. Co więcej, w przypadku dziecka ważne, aby działać jak najszybciej, w przeciwnym wypadku niepokojące objawy pogłębią się. Nie bójmy się więc wizyty z dzieckiem u psychiatry.