Jak dbać o sztuczną biżuterię?

Nawet sztuczna biżuteria naprawdę dobrej jakości nie kosztuje mało. Jeśli więc wydamy na nią okrągłą sumę, chcemy, aby swój doskonały wygląd zachowała jak najdłużej. Na szczęście czyszczenie sztucznej biżuterii nie jest trudne. Podpowiadamy jak to robić i o czym pamiętać, że biżuteria odzyskała dawny blask.

Jak czyścić sztuczną biżuterię pozłacaną?

Zanim opiszemy jak wyczyścić biżuterię pozłacaną, należy podkreślić, że sztuczna biżuteria jest zdecydowanie bardziej podatna na uszkodzenia niż ta, którą wykonano z prawdziwego złota. Warstwa cennego kruszcu jest na niej tak cienka, że pozbawienie jest blasku i koloru nie jest trudne. Dlatego do czyszczenia sztucznej biżuterii pozłacanej wykorzystywać należy miękkie ściereczki wykonane z bawełny bądź flaneli. Zwilżamy je letnią wodą, do której wcześniej dodaliśmy sok z cytryny bądź sól kuchenną. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić sztucznej pozłacanej biżuterii proszkiem do prania, pieczenia bądź szczotką. Nawet szczoteczka do zębów z miękkim włosiem jest niewskazana. Czyszczenie będzie potrzebne znacznie rzadziej, jeśli biżuterię pozłacaną będziemy odpowiednio przechowywać. Należy zabezpieczyć ją nie tylko przed wilgocią, ale również kurzem. Niekorzystnie wpływają na nią również promienie słoneczne. Zamykana szkatułka jest więc najlepszym rozwiązaniem. Więcej o czyszczeniu biżuterii znajdziecie na https://wytwornia.antidotum.pl/czyszczenie-bizuterii-domowymi-sposobami/.

Czyszczenie sztucznej biżuterii z perłą

Aby wyczyścić sztuczną biżuterię perłową, należy przygotować mieszankę wody i soli kuchennej. Na każdy litr wody dajemy łyżeczkę soli. W tak przygotowanej mieszance umieszczamy biżuterię na około cztery godziny. UWAGA: w ten sposób sztuczną biżuterię z pereł można czyścić maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Nigdy nie należy do czyszczenia naszyjnika czy bransoletki ze sztucznych pereł używać soku z cytryny, octu bądź kwasku cytrynowego. Tworzywo może bowiem wejść w reakcję chemiczną z tymi substancjami, czego konsekwencją będzie odbarwienie, a nawet odkształcenie pereł. Czyszczenie sztucznej biżuterii zawsze powinno być dopasowane do rodzaju materiału, z jakiego wykonana została biżuteria. Tylko wówczas będzie ona bezpieczna, a czyszczenie nie zakończy się katastrofą.