Druk 3D – innowacyjna technologia produkcji

Druk przestrzenny, czyli mówiąc inaczej druk 3D to innowacyjna metoda produkcji, która pozwala na tworzenie przestrzennych obiektów perfekcyjnie oddających modele cyfrowe. Wymaga zastosowania specjalnej drukarki 3D, która nanosi poszczególne warstwy, bazując na pliku cyfrowym. Obecnie ta metoda druku przeżywa prawdziwy rozkwit, a jej zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Historia druku 3D

Przyjmuje się, że historia druku przestrzennego zaczęła się w roku 1984. To właśnie wówczas Charles Hull wynalazł stereolitografię, czyli technologię pozwalającą na tworzenie modeli bazujących na danych cyfrowych. Zauważono wtedy, jak wielkie możliwości niesie ze sobą ta technologia. Zaledwie cztery lata później pojawiła się technologia FDM (osadzanie topionego materiału), która to dała podwaliny pod tani wydruk 3D. Prawdziwy przełom nastąpił jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Jakie zastosowanie ma druk 3D?

Wydruk przestrzenny wpłynął praktycznie na wszystkie dziedziny gospodarki i przemysłu. Procesy produkcyjne na całym świecie wykorzystują go coraz powszechniej. Okazuje się, że w zastosowaniu masowym wydruk przestrzenny nie jest kosztowny i pod tym względem znacznie przewyższa inne dostępne metody. Obecnie stosowany jest w przypadku:

• modeli niestandardowych,
• prototypowania,
• produkcji masowej.

Z pomocą przestrzennego wydruku można sprawnie tworzyć niestandardowe produkty, które idealnie będą odpowiadać indywidualnym potrzebom. Z zastosowaniem technologii 3D można obecnie wyprodukować na przykład buty, które pod względem rozmiaru i kształtu będą perfekcyjnie pasowały do stopy. Technologia 3D to także możliwość sprawnego stworzenia prototypu. Sięgając po wydruk przestrzenny, inżynierowie, projektanci oraz firmy mogą błyskawicznie i bez niepotrzebnych kosztów przeprowadzać wizualizacje swoich projektów. Pozwala to dostrzec ewentualne niedociągnięcia i wprowadzić niezbędne zmiany. Decydując się na drukarki mające dostęp do sieci Wi – Fi, można stworzyć farmę drukarek, która pozwoli na wydruk masowy.