Czy można stosować soczewki kontaktowe przy infekcji oka?

Coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na stosowanie soczewek kontaktowych. Bardzo ułatwiają one funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Dzięki szkłom można właściwie zapomnieć o tym, że gorzej widzimy, a okulary nie zjeżdżają z nosa i nie parują przy trudnych warunkach pogodowych. Wystarczy zadbać o swoje soczewki we właściwy sposób, aby móc cieszyć się swobodą i wolnością. Bardzo ważna jest ich właściwa higiena, ponieważ soczewki do oczu dotykają jedynego organu w naszym ciele, który znajduje się na zewnątrz. Nawet niewielka ilość bakterii, czy wirusów na ich powierzchni może być dla oka bardzo niebezpieczna. Co zrobić, jeśli pojawiają się pierwsze objawy infekcji, nie zawsze spowodowane złą higieną samych soczewek? Czy można wtedy bezpiecznie stosować soczewki?

Infekcje oka – bakteryjne i wirusowe

Choroby oczu nie należą do przyjemnych i uznawane są za dość uciążliwe. Zwykle pojawiają się takie objawy, jak:

  • zaczerwienienie,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • ropienie,
  • ból.

Ropa sklejająca powieki zwykle świadczy o zaawansowanej infekcji, która może być dla oka niebezpieczna. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, czy problem jest natury bakteryjnej, czy może wirusowej i zalecić właściwe krople lub leki doustne. Bardzo ważne jest wówczas, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Oko należy oczyszczać z ropy przy pomocy sterylnego gazika. Można również stosować krople do oczu dostępne bez recepty lub przepłukiwać je przy pomocy soli fizjologicznej. Lekarze zalecają również, aby jak najszybciej pozbyć się soczewek i pod żadnym pozorem nie stosować ponownie tej samej pory. Na czas leczenia konieczny jest chwilowy powrót do okularów korekcyjnych.

Dlaczego soczewki do oczu są szkodliwe w trakcie infekcji?

Główną przyczyną jest to, że soczewka przylega ściśle do oka i uniemożliwia dopływ powietrza. Oko nie oddycha, a bakterie lub wirusy mają wspaniałe środowisko do namnażania się. Poza tym, sama obecność soczewki na oku może zwyczajnie przeszkadzać i utrudniać funkcjonowanie. Pojawia się ból i dyskomfort. Po powrocie do stosowania szkieł kontaktowych, bardzo ważne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń higienicznych, aby nie doprowadzić do nawrotu.

Autor: mojepierwszesoczewki.pl