Automatyka przemysłowa w oparciu o urządzenia hydrauliczne

Systemy hydrauliczne to jeden z największych beneficjentów automatyki przemysłowej. W skład instalacji hydraulicznych wchodzą bowiem bardzo często urządzenia, które – na podstawie złożonych relacji zależnościowych – wykonują określone akcje. Jak to zatem działa w praktyce?

Pompowanie cieczy – nie taka prosta rzecz

Na pierwszy rzut oka zasada działania instalacji hydraulicznych jest bardzo prosta. Zasila je bowiem pompa, która po wygenerowaniu odpowiedniego ciśnienia, może wygenerować ruch w szczelnie podłączonym urządzeniu wykonawczym. Problem w tym, że taki obwód musi składać się z wielu elementów kontrolnych. Jednym z nich jest kontroler ciśnienia, który w przypadku przekroczenia jego wartości w komorze roboczej, automatycznie odłącza zasilanie pompy hydraulicznej.

Zaawansowane urządzenia automatyczne

Na tym jednak rola tych urządzeń się nie kończy. Automatyka przemysłowa to szerokie spektrum przetworników, których zadaniem jest np. kontrolowanie poziomu ciśnienia oleju lub czynnika roboczego, a także obsługa wyświetlaczy, zaworów bezpieczeństwa, wskaźników położenia itd. Każde z tych urządzeń ma jasno określone zadania, a co za tym idzie – spełnia konkretne funkcje. Co ciekawe, automatyka przemysłowa w instalacjach hydraulicznych nie ogranicza się wyłącznie do produkcji. W wielu zakładach spełnia ona również funkcję stricte pomocniczą, zasilając np. bramy hydrauliczne lub też ograniczając ich pracę do konkretnych punktów (czujniki krańcowe).

Wady hydraulicznej automatyki przemysłowej

Niestety automatyka w systemach hydraulicznych jest podatna na pewne ograniczenia, które nie wynikają bezpośrednio z właściwości samych przetworników. Mowa tu przede wszystkim o dużej bezwładności cieczy, która znacznie spowalnia czas reakcji danego obwodu. Na szczęście problem ten można – przynajmniej częściowo – wyeliminować, poprzez wprowadzenie dokładniejszych i bardziej czułych przetworników pomiarowych.

Podsumowując, automatyka przemysłowa odgrywa olbrzymią rolę w obwodach hydraulicznych, choć ma ona też pewne ograniczenia, które wynikają głównie z mechaniki cieczy.